Áfonya | Karkus faiskola és kertészet, Fót

Áfonya

afonyaafonyacserepáfonyabokrunkÁfonyavirágzik5dbÁfonyavirágzikközeliAfonyaosz_fu

3 Literes cserépben színes képes feliratos [Brigitta Blue, Goldtraube, Spartan, Duke, stb.] frissítve:2024-03-17 21:04:30 6500 Ft
2 Literes cserépben frissítve:2024-03-17 21:04:40 3500 Ft

Savanyú talajt kedvelő gyümölcstermő cserje.

A magas bokrú kékáfonya fajták Észak-Amerikából származnak.

Napos vagy félárnyékos helyet kedvel.

Vízigénye nagyban függ attól, hogy hogyan ültettük el. Mivel savanyú földbe érdemes ültetni, általában laza lesz a talaja, amely nagy melegben hamarabb kiszárad. Ennek ellensúlyozására is szokás fenyőkéreggel mulcsozni. Öntözővíznek esővíz ajánlott.

Savanyú talajt igényel, pH 3,5 – 5,5-ig biztosan megfelelő, ami szerencsére egy elég széles spektrum, de már ültetéskor muszáj ezt figyelembe venni. Savanyú tőzeg használata ajánlott, amihez még trágyát is kell keverni. Azért, hogy a talaj pH értéke minél lassabban emelkedjen, sokan körbedeszkázzák az ültető gödröt, így kevesebb lúg mosódik be az áfonya gyökérzónájába.

A kék áfonya egy zöld lombú legfeljebb 1 méter magas cserjeféle. Levelei tojásdadok, 4-8 cm hosszúak, 2-3 cm szélesek. Ősszel lombja nagyon mutatós, vöröses színű.

Mivel kifejezetten savanyú talajt kedvel, jogosan elterjedt jelzés, hogy nehéz nevelni, ugyanakkor a helyes ültetés után már általában nem okoz sok problémát. Érdemes hozzá savanyú tőzeget tenni (minél többet teszünk annál jobb), a szorgalmasabb kertészek körbe is deszkázzák az ültető gödröt. Előnyös esővízzel öntözni, mert az annak pH-ja 5,5-6,0 körül szokott lenni! A későbbiekben alkalmazhatunk talajsavanyító eljárásokat is, mint például használt káposzta vagy savanyúság leve hígítva, citromlé hígítva, kénpor óvatosan adagolva, vaskelát óvatosan adagolva vagy fenyőfa bármely része kiszórva.

Sokan javasolják az áfonya metszését, szerintem nincs rá nagy szükség, én sem metszem.

Legalább évente érdemes trágyázni.

A kemény telet is jól bírja, nem fagy vissza, még a virágai is bírják a fagyot.

Üdítő gyümölcsei sok antioxidánst, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak.

Hangavirágúak, erikavirágúak rendjeHangafélék családjaCserjés áfonya, Fürtös áfonya, Kék áfonya
EricalesEricaceaeVaccinium corymbosum