Havasi törpefenyő Pinus Mugo pumilio | Karkus faiskola és kertészet, Fót

Havasi törpefenyő Pinus Mugo pumilio

Pinus_mugo_pumilio_n1Pinus_mugo_pumilio_n2Pinus_mugo_s1Pinus_mugo_s2Pinus_mugo_n21_1Pinus_mugo_pumilio_3db_2022Mindenféle_törpe_fenyő

2 Literes cserépben frissítve:2024-02-19 18:53:17 2500 Ft
14 Literes cserépben frissítve:2024-02-19 18:53:17 8500 Ft

Lapos, párnaszerű, lassú növekedésű fenyőféle.

Az Alpokban, a Kárpátokban, a balkáni hegyekben őshonos, a fahatár felső övezetében fordul elő. Télállósága kiváló.

Bármilyen fekvésű helyen elboldogul, de az inkább napos helyen szebb.

Megbirkózik némi szárazsággal, de gondoskodjunk róla, hogy nedves legyen a talaja. Különösen száraz tél esetén, hogy ne késlekedjen a kihajtással. A fiatal, földlabdásan ültetett példányok nedvesen tartása is fontos.

Nem igényel különleges talajt, de laza, tápdús, enyhén savas talajban fejlődik legszebben, és a színe is üdezöldebb.

Ez a különleges fenyőféle hosszú párban álló leveleivel és terülő, párna formájú, zömök habitusával nyerte el népszerűségét. Különösen mutatós a tavaszi rügypattanáskor, kezdetben hosszan kinyúló, ám ekkor még rövid levelű hajtásaival, mintha virágozna. Ekkor azt gondolhatnánk, hogy növekedési üteme gyors, de hajtásai az év hátralévő részében már nem nyúlnak feljebb. Tavasszal jelennek meg kicsi tobozai, melyek először lilásbarnák, barnára érnek.
Különböző források végső magasságát 50 cm és 200 cm közé teszik, melyet lassan ér el. Szerintem 100 cm-es végső magassággal lehet gyakorlatban előre tervezni, mindvégig párna alakú habitussal.
Kőedénybe extrém kiváló télállósága miatt kifejezetten ajánlott. Jól tűri a szennyezett levegőt is. Gyakran járda mellé ültetik, akár sorban. Mellvéd szélén vagy sziklakert tetején is mutatós.
Egyéb fajtái is megtalálhatók kertészetekben. Például a ’Winter Gold’ változat télen sárga, nyáron világoszöld, eleinte picivel magasabb, mint a pumilio. A ’Mops’ a pumilionál még zömökebb változat.

PinalesPinaceaePinus mugo var. pumilio
Fenyőfélék rendje Fenyőfélék családjaTörpefenyő