Levendula | Karkus faiskola és kertészet, Fót

Levendula

levendulaPrimőr levendulaSziklakertiek201503-1Levendula8dbLevendula_sokkicsiladabkanLevendula_párna

9cm x 9cm-es cserépben frissítve:2024-02-19 18:53:17 700 Ft

Illóolajban gazdag cserjés gyógynövény.

Mediterrán növény, a földközi tenger partvidékén fordul elő. Mára több száz nemesített fajtája létezik.

Az ültetés évében még sok vizet kíván, idősebb korban már szárazságtűrő. Ha túlöntözzük, nem virágzik! A lombját lehetőleg ne érje víz!

Minél több napfényt kap, annál jobb. Levelei fedőszőrzete megvédi a napégéstől.

Ha gyakran szeretnénk belőle szüretelni, trágyázni ajánlott.

A legtöbb – a nálunk kapható összes – levendula fajta örökzöld, évelő cserje. Az elhúzódó -15°C-os hideget is elviseli.

Júliusban kezd el virágozni és virágzási időben a legnagyobb az illóolajtartalma. Többféle virágszínű változata beszerezhető.

A levendula cserje, 2 éves korától a tövénél fás szárú hajtásokat találunk. Érdemes tavasszal minden évben visszavágni, hogy mindig üde, sűrű bokrunk legyen. Nem szerencsés a vastag fás részen visszavágni, ezért ha 1-2 évig nem metsszük vissza, már nehezebben tűr egy nagyobb formázást. Ha tavasszal végezzük el a visszametszést, gyakran láthatjuk a kis hajtáskezdeményeket, így tudjuk meddig szabad visszavágni.

Vízigénye kicsi, a pangó vizet nem szereti, vigyáznunk kell, hogy ne öntözzük túl, ugyanis az a virágzás elmaradásához, vagy gombásodáshoz vezethet. Ősszel különösképpen hanyagoljuk az öntözését, hacsak nincs nagy szárazság, mivel ha nagyon megszívja magát, az fagyérzékenységhez vezet. A lombját ne öntözzük, mert a belső ágakról és levelekről nehezen párolog el a víz, amely a gombák megtelepedését segítheti.

A szakirodalom ajánlja, hogy tavasszal végezzünk Trifenderes (Trichoderma asperellum) beöntözést, mely egy hasznos gomba és a kórokozó gombákat szorítja vissza.

A levágott levendulát teljesen ki kell szárítani – ezt lefele lógatva szokták kivitelezni – ezt követően sokféleképpen felhasználható.

A levendulavirágok gyenge nyugtatóként használatosak. Idegi eredetű bélpanaszok, a népi gyógyászatban epepanaszok ellen. Illóolaja külsőleg is nyugtató. Toroköblögetéshez is hasznos. Hatóanyagai illóolajok, cseranyagok.

Ajánlom a levendulapárnát, mely hasznos és praktikus. Nem koszol. Védi a molyoktól, illatosítja a ruhásszekrényt. Néha meg kell morzsolni, hogy illatanyaga felszabaduljon. Elkészítése egyszerű.

Ajakosvirágúak rendjeAjakosvirágúak, Árvacsalánfélék családja/font>Levendula
LamialesLamiaceaeLavandula angustifolia