Leylandii ciprus | Karkus faiskola és kertészet, Fót

Leylandii ciprus

90 cm magas 3,5 Literes cserépben frissítve:2024-02-19 18:53:17 3500 Ft

Örökzöld ciprus, kiváló sövénynövény. 1 méterenként ültetve, helyes metszéssel 3 év alatt 150 cm magas zárt sövényt lehet belőle nevelni. A metszésen, nyíráson kívül sok gondozást nem igényel.

Két Észak-Amerikai ciprusféle keresztezésével nemesítették Angliában.

Boldogul napos, és közepesen árnyékos helyen is. A kész sövény szebb napos helyen, míg árnyékban a fiatal tövek érzik jobban magukat. Ha sövénynek ültetjük, előnyös lehet az Észak-déli irányú sor, hogy a fény egyformán érje a két oldalt.

Az első évben még nagyon oda kell figyelni, hogy elég nedves legyen a talaja, majd évről évre egyre jobban tűri a meleget és szárazságot.

Egy lapát trágyával, vagy virágfölddel elegendő fellazítanunk a talajt, így átmenetet képzünk, és segítünk neki hozzászokni az új környezethez, és támogatjuk a mihamarabbi gyökeresedést. Hasznos, ha ültetésnél jó szélesen és mélyen fellazítjuk a talajt, de a tő közelében bő vízzel tömörítjük. A műtrágyázást nem ajánlom, de ha pár év múlva sárgásabb hajtásokat hoz, bármilyen természetes trágyából egy-egy lapátot szórhatunk a tövéhez, valamint meghálálja a lombtrágyát is.

Önmagában, metszés nélkül hatalmas, 15 méter magas, alul 6 méter széles, kúp alakú fává nő. Pikkelylevelei színe a környezetétől függően a világoszöldtől a sötét szürkészöldig terjed. Növekedési üteme évi 20-80 cm.

Sövénynek 100 centiméterenként ültessük (vannak, akik 80 cm-t javasolnak, szerintem felesleges olyan sűrűn ültetni), így 3 év alatt lesz 150 cm magasan majdnem zárt sövényünk, ha minden jól alakul. Ritkábban is lehet ültetni – 120-160 cm-enként – , 4-5 év alatt akkor is össze lehet növeszteni őket.

Metszése:

Évente elegendő egyszer metszeni majd – 3-4 éves kortól – nyírni, tavasszal.

Az ültetés utáni első tavasszal csak a felfele törő vezérágat vágjuk vissza a félfás tartományban. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 30 cm-t vágunk le belőle.

A második évben újból a vezérágat, valamint az egymás felé növő oldalágak végét vágjuk le a félfás résznél. Pontosan úgy, mintha nem akarnánk, hogy összenőjön. Ettől minden visszavágott ágból 3-5 hajtás fog megindulni. A sorból kifele növő ágakat nem bántjuk, egyelőre nem akarjuk, hogy elágazzanak.

A harmadik tavaszon újból a vezérágat, újból az összenövő ágak végét, és immár a kifele növő ágakat is metsszük, vagy nyírjuk.

A későbbiekben is minden évben érdemes a tetejét metszeni, még akkor is, ha magas sövényt szeretnénk. Ha géppel nyírjuk, annál szebb lesz, és hamarabb szépül a sövény oldala, minél élesebb (vagyis jól beállított) géppel dolgozunk. Hosszú távon akkor leszünk hatékonyak, ha a nyírás mélysége a félfás részen belül minél beljebb esik, de ha túl mélyen a fás részbe vágunk bele, nehezebben újul meg a növény.

PinalesCupressaceaex Cupressocyparis leylandii
Fenyők rendje Ciprusfélék családjaLeyland-ciprus

leylandii ár, leylandii ciprus ár, leylandii hamisciprus ár, hamisciprus vásárlás, hamisciprus dunakeszi, leylandii dunakeszi, leylandii mogyoród, hamisciprus mogyoród, leylandii gödöllő, hamisciprus gödöllő, leylandii mogyoród, hamisciprus mogyoród, örökzöld sövény ár, sövény gödöllő, örökzöld hamisciprus