Smaragd tuja | Karkus faiskola és kertészet, Fót

Smaragd tuja

Smaragdok201510Smaragdmeret201510orokzoldlatvanyTujákmagyarazattalteljesencsaladostujak22015tel_smaragd2015tel_smaragd2Smaragd_kicsi_kicsi_3dbSmaragd_2fele_2023ősz

Földlabdás 120 cm magas frissítve:2024-02-19 18:53:17 5000 Ft
Földlabdás 140 cm magas frissítve:2024-02-19 18:53:17 6000 Ft

A zöld színű tuják közül sokak szerint a legszebb. Kúp, majd henger alakú örökzöld növény. Tuja lévén nem veti meg a sok vizet, szereti a napos helyet. Akár 6 méter magasra is megnő. Egyedülálló növénynek, de oszlopsorként is alkalmas.

A nyugati tuja Kanada keleti részén őshonos.

Félárnyékos vagy napos helyen a legszebb.

Gyökere csak a talaj felső rétegében van, kiterjedése nem túl nagy, ugyanakkor pikkelylevelein keresztül keveset párologtat. Az első évben, és a nagy kánikulák alatt fordítsunk nagy figyelmet az öntözésére. Sokan cserépbe ültetve nevelik, ebben az esetben szinte minden nap ellenőrizni kell, hogy kellően nyirkos-e a föld a konténerben.

Noha tűri a tápanyagszegény környezetet, sokkal szebb és strapabíróbb, ha ültetéskor megtrágyázzuk, majd a későbbiekben is pótoljuk a tápanyagot a talajból. Lombtrágyát is alkalmazhatunk, műtrágyát viszont csak nagyon óvatosan. Tipp: az orgonafa gyökerei megfojtják, ezért a közelébe ne ültessük.

Színe, ha jól érzi magát gyönyörű smaragdzöld, tobozai nagyon aprók, és csak stresszes évben jelennek meg. Végleges magassága általában 6 méter, kezdetben kúp, később henger alakú. Ha oszlopsort szeretnénk, legalább 150 cm távolságra ültessük, így a fény minden irányból érni fogja.

Ha sövényt szeretnénk belőle nevelni, 80 cm-re kell ültetni, metszeni nem szükséges, esetleg a vezérhajtások visszacsíphetjük. Smaragdból sövényt ültetni sokkal drágább, mint Leyland ciprusból, emellett kevésbé ellenálló, viszont mellette szól, hogy sok metszést megspórolunk vele.

Manapság érdemes felszívódó rovarölőszerrel permetezni évi 2-4 alkalommal, az oldatba keverhetünk még valamilyen gombaölőszert (ha lehet ne réztartalmút), valamint lombtrágyát és tapadásfokozót. A legszorgalmasabb kertészek a növények belsejéből kisöprögetik a természetes módon elszáradt hajtásokat, hogy a tuját jobban átjárja a fény és a levegő.

PinalesCupressaceaeThuja occidentalis ’Smaragd’
Fenyők rendjeCiprusfélék családjaSmaragd tuja